Viļānu kultūras namā notika Adventes ieskaņas pasākums

Advente ir laiks, kad ikvienā sirdī iedegas cerība un ilgas pēc Ziemassvētku brīnuma. Tas ir četru nedēļu laika periods, kas šogad  sākās 2. decembrī  un ilgst līdz 24. decembra vakaram. Advente mums atgādina to, ka Kristus nāks vēlreiz. Katrai Adventes svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, tādejādi svētot laiku līdz Ziemassvētku svinēšanai. Prāvests Rinalds Stankevičs novēlēja šo laiku pavadīt klusumā, dziļās pārdomās un lūgšanās, atskatoties, izvērtējot paveikto un plānojot nākotnes ieceres. Tradicionāli Adventes vainaga pirmo sveci iededza Viļānu novada pašvaldības domes priekšsēdētāja Jekaterina Ivanova.

Adventes laikā ir pieņemts būt mierā un meklēt harmoniju. Tas ir laiks, ko pavadām tuvu cilvēku lokā. Šogad sirsnīgā atmosfērā varējām baudīt brīnišķīgo mūziķu apvienības “Pastakaste” koncertu "Visādas mājas", sniedza mūziķis Andrejs Grimms ("Autobuss debesīs", "Raxtu raxti", "Auļi" u.c.) un multiinstrumentāliste, folkloras zinātāja Mare P.Ābele. Izmantojot visdažādākos instrumentus - dūdas, mandolīnu, ģitāru, vijoli, melodiku (pūšamas klavieres), māla vilku, kā arī zvangu (skanīgu gāzes balonu), kamertoni, smilšpapīru un tukšas pudeles, “Pastakaste” savija kopā mūziku ar dažādu ļaužu domām par to, kas ir mājas. Mūziķi bija uzdevuši šo jautājumu bezpajumtniekam, imigrantam, mācītājam, vecāka gadagājuma ļaudīm ar gauži atšķirīgiem dzīves stāstiem - sievietei, kura veselības problēmu dēļ bijusi spiesta pārcelties uz dzīvi pansionātā no sava mīļā dzīvokļa, indiešu jaunietim, kurš labi jūtas Latvijā, deviņdesmitgadīgam vīram, kurš ir laimīgs, ka viņa Sibīrijā kritušā brāļa miesas pārapbedītas dzimtajā zemē, u.c. Šo cilvēku pārdomu vārdi saaudās ar muzikālo sniegumu, izvedot cauri visdažādākajām noskaņām - caur asarām un smiekliem - barokālam “Veltījumam bezpajumtniekiem, kuru zelta acīs atspīd Betlēmes ugunis”, Sibīrijas latviešu dziesmai, “Lidostai” ar bezgala daudzām lidmašīnām, kuras acumirklī var nogādāt uz jebkuru vietu pasaulē, bezbēdīgai kaukāziešu dziesmiņai par puslitrīgu krūzi, līdz ekspresīvajam ģitārdarbam “Jūra. Mūža mājas”.

Pēc koncerta skatītājus iepriecināja dizainere Daiga Latkovska - modes nama “Tēma” īpašniece ar tērpu kolekcijas izrādi "Oda sievišķībai- jostas”. Tērpi veidoti ekstravagantās noskaņās ar galveno rotājošo elementu– jostu. Jostas, kā apģērba aksesuāri ir veidoti no dažādiem materiāliem, kur triumfē latvju zīmes, putni un puķes. Jostas ir izveidotas dažādā tehnikā - izšuvumi, sietspiedes u.c. Tērpu demonstrēšanā piedalījās meitenes no Viļāniem, kuras brīnišķīgi tika galā ar savu uzdevumu – parādīt tērpa skaistumu. Pasākuma apmeklētājas varēja noskatīt sev piemērotāko tērpu, ko labprāt ģērbtu uz kādu svinīgu pasākumu. Daiga Latkovska ir optimiste, kurai patīk dzīvot, radīt pasakainus tērpus un viņa tic, ka nekas nenotiek nejauši. Dizainere Daiga Latkovska ir absolvējusi Viļānu vidusskolu, Viļāni viņai ir mīļa vieta, kurā ir prieks atgriezties, un arī cilvēki viņu šeit pazīst un gaida.

Pilnā sparā ritot Ziemassvētku gaidīšanas laikam, 2. decembrī Viļānu kultūras namā sāka darboties Labdarības tirdziņš. Apmeklētāji var iegādāties sirsnīgas dāvanas gan ģimenei un draugiem, gan radīt svētku noskaņu mājās. Tirdziņā nopērkamās preces ir izgatavojuši Viļānu novada un tuvāko novadu rokdarbnieki, amatnieki, mājražotāji, skolēnu mācību uzņēmumi un mākslinieki. Tirdziņā iespējams iegādāties dažnedažādus tekstilizstrādājumus – sākot ar adītiem, tamborētiem un no vilnas darinātiem cimdiem, zeķēm, beidzot ar modernām rotām, bižutēriju un aksesuāriem. Bioloģiskās produkcijas cienītāji, visticamāk, īpaši novērtēs medu, augu tējas un kaltētus augļus. Ir sarūpēti daudzveidīgu preču piedāvājumi mājai - keramikas darinājumi, Adventes vainagi, suvenīri, floristika, dažādi rokdarbi u.c. Ziemassvētku tirdziņš darbojas katru dienu no 2. līdz 7. decembrim no pulksten 9.00 līdz 17.00. Savus darinājumus Labdarības tirdziņam ir sarūpējuši: rokdarbniece Ludmila Bobrova no Gaigalavas, Ineses Sondores (ģimenes rokdarbi), rokdarbniece Inna Juko, Sokolku pagasta biedrība "Odziņa", pedagoģe Aija Prauliņa ar keramikas pulciņa bērnu darbiem, viļāniete Linda Gritāne, modes nama "Tēma" gleznošanas studija, audēja Anita Dakule, audēja Rita Kromāne, jostu audēja un rokdarbniece Anna Laganovska, Viļānu labdarības biedrības "Atbalsts" valdes priekšsēdētāja un audēja Valentīna Vaivode, Inga un Andris Stafecki, Stabulnieku z/s Vilkači, dizainere Jeļena Kolesnikova, biedrība "Saulstariņi", floriste Iveta Briška, Viļānu vidusskolas skolēni, biedrība "Iedvesma", Varakļānu rotu meistare  Iveta Sondore, Elza Šarova, Vilhelmīne Zīra, skolas floristikas pulciņš  un  "Saulstariņi", centrs "Dadzis", Tatjana Šabanova, Inta Elste, Klaudija Sviridenko, Ingūna Rubule, Valentīna Stāmere, Aija Jurgelāne,  Diāna Bistrova, Tekla Šmukste un citi.

Paldies, visiem labdarības tirdziņa dalībniekiem un organizatoriem par dāvāto iespēju iegādāties sev tīkamāko un sarūpēt tuvajiem dāvanas Ziemassvētkos.

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Jeļena Barkāne