Muzeju nakts Viļānu stacijā un ieskats vēsturē

19.maijā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā muzeju diena, un jau vairākus gadus šīs dienas centrālais notikums ir starptautiskā akcija Eiropas muzeju nakts. Arī Viļānu novadpētniecības muzejs pirmo reizi svinēja Muzeju nakts svētkus. Pasākumu organizēja Viļānu novadpētniecības muzejs sadarbībā ar Dzelzceļu muzeju. Šajos svētkos notika dažādas īpašas aktivitātes – iespēja iepazīt stacijas un dzelzceļa līnijas vēsturi attēlos, filmas “Mērijas ceļojums” demonstrācija, tikšanās ar filmas radošās grupas pārstāvēm, radošās darbnīcas lielajiem un mazajiem kā arī cienasts.

Par Viļānu staciju un dzelzceļu līnijas Ventspils – Zilupe (Maskava – Windava) vēsturi stāstīja Latvijas Dzelzceļa muzeja galvenā krājuma glabātāja Inese Rezgoriņa. Katrs varēja uzzināt kaut ko jaunu par Viļānu staciju un tās vēsturi. Stacijas būvniecība uzsākta jau kopš 19. gs 60. gadiem, kad Latvija bija Krievijas Impērijas sastāvā. Viļānu stacija tika būvēta ar mērķi savienot Krievijas teritoriju ar Baltijas ostām. 1898. gadā Maskavas dzelzceļa sabiedrības - būvniecības privātā kompānija sāka būvēt Ventspils – Zilupes dzelzceļa līniju. Dzelzceļa līnijas būvniecība nebija valsts pārvaldībā, tāpēc to uzņēmās privātais sektors, kas piesaistīja ārzemju kapitālus. Līnijas būvniecība sākās ar maršrutu izstrādāšanu, kas bija Maskava – Krustpils – Jelgava – Tukums – Ventspils. Viļānu stacijas vēsturiskie nosaukumi:

• 1901. gads Weliony (Veļioni) Krievijas impērijas
  • 1919. gads Viļāni Starpkaru periods
  • 1942. gads Welonen Vācu okupācija
  • 1945. gads Viļāni Padomju periods – mūsdienas

Kādreiz Krievijas Impērijas laikā visas stacijas tika būvētas pēc līdzīgas konstrukcijas, tās dalījās piecās būvniecības klasēs. Viļānu stacija pēc savas uzbūves, pasažieru un kravu plūsmas, skaitījās kā piektās klases stacija. Pirmās stacijas ēkas tika uzbūvētas vienstāvu ar koka elementiem eksterjerā, tā lai tās labi iederētos pilsētas kopīgajā ainavā. Vecā Viļānu stacijas ēka nav saglabājusies, tās vietā 20. gs. 30. gados tika uzbūvēta jauna, kura arī 2. pasaules kara laikā tika nopostīta. Tagadējo stacijas ēku uzbūvēja 1944. gadā. Un 1998. gadā Viļānu stacijai ir piešķirts vietējā kultūras pieminekļa statuss.

Muzeju nakts pasākumā tikāmies ar filmas ‘’Mērijas ceļojums” radošās grupas pārstāvēm – producenti Elvitu Ruku un filmas otrā plāna aktrisi Kristīni Circeni. Viņas dalījās ar stāstiem par filmēšanas procesu, piedzīvojumiem un neaizmirstamām atmiņām, ko ieguva filmējot šo dokumentālo spēli ar notikumiem, kas risinājās gadsimta garumā.

Pateicamies pasākuma organizētājiem par iespēju izbaudīt Muzeju nakts pasākumu Viļānos, pateicamies Bērnu un jauniešu centra vadītājai Aijai Prauliņai un Viļānu un mūzikas mākslas skolas skolotājai Marijai Podniekai, kas nodrošināja bērniem un pieaugušajiem radošās aktivitātes, kā arī viesiem par kopīgi pavadīto laiku.

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Jeļena Litvjakova